Polska Wiosna Teatralna

Polska Wiosna Teatralna

Polska Wiosna Teatralna to wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które od 2011 roku gromadzi we Lwowie polskie i polonijne zespoły teatralne z wielu krajów. Inicjatywa ta ma na celu promowanie ich dorobku artystycznego, wymianę doświadczeń oraz stworzenie możliwości bliższego poznania się.

„Wszystko zaczęło się od tego, że trochę „pozazdrościliśmy” naszym kolegom z Wilna, że u nich odbywają się spotkania polskich teatrów z zagranicy. Ponieważ były to jesienne spotkania, my postanowiliśmy się spotkać wiosną” – mówi dyrektor Polskiego Teatru Ludowy we Lwowie pan Zbigniew Chrzanowski i jeden z pomysłodawców festiwalu.

Polski Teatr Ludowy we Lwowie założony w 1958 roku. Od 65 lat prezentuje bogaty dorobek ojczystej kultury, kontynuując polską tradycję teatralną we Lwowie. Przez ten czas wokół tej szlachetnej idei skupiło się grono profesjonalistów oraz amatorów – aktorów, kompozytorów, plastyków i choreografów -nie tylko Polaków, ale także Ukraińców i Rosjan zafascynowanych kulturą polską. Teatr jest najstarszą polską organizacją działającą obecnie we Lwowie.

Od pierwszej edycji, Polska Wiosna Teatralna przyciąga dużą uwagę publiczności. Na scenach lwowskich teatrów swój dorobek artystyczny prezentowały m.in. Teatr im. Jerzego Cienciały z Wędryni (Czechy), Polskie Studio Teatralne w Wilnie oraz Polski Teatr Ludowy z Wilna (Litwa), Teatr „Vademecum” z Wiednia (Austria) czy Teatr Polski im. J. I. Kraszewskiego z Żytomierza. To wyjątkowa okazja dla widzów, aby poznać różnorodność twórczości teatralnej realizowanej w różnych krajach.

Podczas Polskiej Wiosny Teatralnej nie brakuje także wyjątkowych wydarzeń. Jednym z nich była premiera ukraińskiej adaptacji utworu „Apetyt na czereśnie” Agnieszki Osieckiej, którą przygotowali artyści Teatru im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie. To doskonały przykład kreatywnej współpracy międzynarodowej na niwie kultury.

Gośćmi specjalnymi podczas corocznych edycji festiwalu są twórcy i artyści z Polski. Na lwowskiej scenie wystąpili m.in. Andrzej Seweryn, Bogusław Kierc, Sonia Bohosiewicz, Ewa Makomaska, Stanisław Górka, Anna Skubik. Gwiazdami festiwalu byli również Anna Seniuk, znana szerokiej publiczności i wyjątkowo lubiana polska aktorka oraz jej syn, również aktor, Grzegorz Małecki.

Pandemia covid-19 zmusiła organizatorów Polskiej Wiosny Teatralnej do zaproponowania widzom formuły hybrydowej – część spektakli odbywała się na scenach, część można było obejrzeć on-line. Te niecodzienne dla teatru okoliczności nie wpłynęły na zainteresowanie projektem ze strony publiczności, a reakcje Lwowian były niezwykle serdeczne.

Polska Wiosna Teatralna to jednak nie tylko wydarzenie dla dorosłych. Podczas kolejnych edycji festiwalu organizatorzy dbają również o najmłodszych widzów, prezentując dla nich ulubione bajki i spektakle, które zachwycają, bawią i edukują.

Głównym organizatorem Polskiej Wiosny Teatralnej jest Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie, który zawsze chętnie i aktywnie włącza się w promocję i wspieranie kultury polskiej za granicą.

Polska Wiosna Teatralna to nie tylko festiwal teatralny, czy okazja do budowania mostów między kulturami i narodami, to także święto polskiego teatru we Lwowie, które każdego roku przyciąga uwagę wielu mieszkańców tego pięknego miasta, jak i gości zza granicy.