Polsko-Krymskotatarsko-Żydowsko-Ukraińskie Międzyreligijne Seminarium Młodzieży „Arka”

Polsko-Krymskotatarsko-Żydowsko-Ukraińskie Międzyreligijne Seminarium Młodzieży „Arka”

„Arka” jest unikatowym projektem nie tylko na Ukrainie, ale i w całej Europie Wschodniej. Jej misją jest zbliżanie ludzi różnych kultur i religii, przezwyciężanie stereotypów oraz poznanie wybranych aspektów historii ziem wchodzących w skład państwa ukraińskiego. „Arka” to nie tylko miejsce, w którym młodzież może rozwijać swoje zainteresowania naukowe, ale również przestrzeń dialogu międzykulturowego, w której można uczyć się od siebie nawzajem, aby kształtować przyszłość pozbawioną uprzedzeń i konfliktów.

Pierwsze spotkanie w ramach „Arki” odbyło się w roku 2006 w klasztorze ojców studytów w Uniowie koło Lwowa. W okresie II wojny światowej miejsce to stało się azylem dla grupy żydowskich dzieci, które zostały ocalone przez unickich zakonników. Do ogromnej rzeszy ocalonych w ten sposób zalicza się m.in. były Minister Spraw Zagranicznych RP p. prof. Adam Daniel Rotfeld.

Kolejne edycje seminarium odbywały się na zmianę u oo. studytów w Uniowie, w Jaremczu oraz u oo. Franciszkanów w Centrum Pokoju i Pojednania w Bołszowcach.

W czasie dziesięciodniowych spotkań, grupy około dziesięciorga młodych Polaków, Żydów, Ukraińców, a od 2014 roku również Tatarów krymskich zamieszkujących na Ukrainie, biorą udział w wykładach, prelekcjach, spotkaniach, uczestniczą w różnego rodzaju warsztatach, pokazach filmowych oraz biorą udział w zajęciach integracyjnych.

Jednym z ważnych elementów programu jest tzw. „Dzień Narodowy”, podczas którego każda grupa etniczna przedstawia swoje własne tradycje, zwyczaje a także kulinarne specjały swojej kuchni narodowej. To doskonała okazja do rozszerzania wiedzy i przekazywania jej dalej.

Bogaty merytorycznie oraz spójny organizacyjnie program daje możliwość lepszego poznania i zrozumienia ludzi różnych narodowości zamieszkujących pod wspólnym, ukraińskim niebem.

Współorganizatorami „Arki” są m.in.: Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie, Ukraiński Uniwersytet Katolicki we Lwowie, Pałac Kultury im. H. Chotkewycza we Lwowie oraz Ukraińskie Centrum Badań nad Holokaustem TKUMA w Dniepropietrowsku oraz Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie. Swój wkład w organizację miało także Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Stanisławowie.